Asta Staniulytė (MB „Buhalterinė magija“ vadovė)
Vyriausybei tvirtinant Verslo skatinimo priemonių planą, dalinuosi su Jumis plano įgyvendinimui skirtų priimtų įstatymų įžvalgomis, tomis kurios aktualiausios ir tiesiogiai liečia vadovus dėl:
- išmokos už darbuotojus;
- atidėti mokesčiai;
1DALIS. Vyriausybė – dotacijos už prastovas
Trumpai apžvelgiant galimas išmokas verslui už prastovas. 2020-03-16 buvo pakeistas LRV DK (darbo kodekso) 47straipsinis – prastovos. Esminis pakeitimas 47str. 1d.2p. „ prastovas galima skelbti kai Lietuvos Respublikos Vyriausybė paskelbia ekstremaliąją situaciją ar karantiną ir darbdavys dėl to negali suteikti darbuotojui darbo sutartyje sulygto darbo“. Mokėjimas už 1d. 2p. prastovas nurodomas 47str. 3d. 2p. – darbuotojui mokamas ne mažiau kaip 40 procentų LRV patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos (607) darbo užmokesčio.
Skaičiais: 607*40 gaunasi 242,80Eur. (neatskaičius mokesčių);
Darbdaviui tapus nemokiam (t.y. paskelbus prastovą pagal LRV DK 47str. 1d. 2p.) – vadovaujamasi 2020-03-16 pakeistu įstatymu „Dėl garantijų darbuotojams jų darbdaviui tapus nemokiam ir ilgalaikio darbo išmokų įstatymo“. Aktualiausias pakeitimas 2str. 31 dalis „Išmoka už prastovą – darbuotojui, kuriam Darbo kodekso 47 straipsnio 1 dalies 2 punkte nustatytu atveju paskelbta prastova, suteikiama papildoma finansinė garantija.“ Pagal įstatymą išmokos už prastovą sudaro 60 procentų asmens gauto darbo užmokesčio, bet ne daugiau kaip LRV patvirtintos minimaliosios mėnesinės algos (607). Tuo atveju, kai darbuotojui paskelbtos prastovos trukmė trumpesnė nei vienas mėnuo, išmokos už prastovą dydis proporcingai mažinamas. Skaičiais: 607*60proc. gaunasi 364,20Eur. už darbuotoją (neatskaičius mokesčių);
Taigi, darbdavys darbuotojui (prastovos laikotarpiu) iš savo lėšų sumoka 242,80Eur. popierinis atlyginimas nuo kurių atskaitomi ir sumokami mokesčiai (Vmi ir Sodra), išmoką gauna 364,20Eur. nuo kurių taip pat atskaitomi ir sumokami mokesčiai (Sodra ir Vmi).
Išmokos priklauso ne visiems. Vadovaujantis garantijų darbuotojams įstatymu galime daryti prielaidą, kad prastovą pagal LRV DK 47str. 1d. 2p. gali skelbti ne visi darbdaviai, o tie, kurie karantino laikotarpiu priverstinai negali dirbti ir neturi pajamų (pvz. renginių organizatoriai, ne maisto prekių parduotuvės, vaikų žaidimų kambariai/darželiai ir pan.). Norint gauti išmokas, darbdaviai turės kreiptis į Ilgalaikio darbo išmokų fondą.
Yra sąlygų darbdaviams. Gavus išmoką už darbo vietą – darbdavys ją turi išlaikyti ne trumpiau kaip 6 mėnesius nuo subsidijos darbo užmokesčiui mokėjimo pabaigos. Pažymėtina, kad prastovas nereikia pranešti Sodrai.
Sekantį kartą apžvelgsiu 2dalį – atidedami mokesčiai. Pastebėjimas – atidedami tik mokesčiai, deklaracijas pateikti VMI ir Sodrai reikia. Mokesčiai galės būti atidėti arba išdėstyti – bet juos sumokėti vis tiek reikės. Laukite tęsinio.
Pateiktos įžvalgos yra patariamojo/informacinio pobūdžio, asmeninė nuomonė neturi jokios juridinės/teisinės galios.